Jdi na obsah Jdi na menu
 


Skotský ovčák-kolie

5. 7. 2007

Historie

Kolie pochází ze severu Velké Británie, ze Skotska. Jejím dřívějším úkolem nebylo pouze pasení a zahánění stád, ale také hlídala veškerá domácí zvířata před zloději.
Dnes není jisté, od čeho vlastně vznikl název plemene - "collie". Neexistuje žádná spolehlivá informace, a proto se nabízí hned několik vysvětlení. Je jich více, ale uvedu zde jen některé pro ilustraci. Možná pochází název od plemene ovcí zvaných "colley", nebo snad její název souvisí s jejím bílým límcem a je odvozen od slova "collar". Nabízí se také keltské slovo "col", což v překladu znamená tmavý a mohlo by mít souvislost s původním zbarvením kolií.
Stejně jako nevíme od čeho vznikl název, zůstává i původ plemen obestřen tajemstvím. Opět se zde setkáváme hned z několika teoriemi o jejím původu. Jsou lidé, kteří tvrdí, že kolie byla psem Keltů, jiní říkají, že předkem dnešní kolie je prastarý anglický „Shepherd Dog“, další ovšem toto tvrzení odmítají.
Přestože jsou počátky tohoto nádherného plemene stále nejasné, je kolie jedním z nejstarších plemen psů, neboť se zmínky o kolii podařilo vysledovat až do 16. století.
Kolie byla poprvé vystavována v roce 1871 na výstavě v Birminghamu a během následujících let se rozšířila i do zahraničí (například v USA vytvořila samostatný typ, který se od anglického typu výrazně liší).

Zajímavosti

Kolie byla používána také armádou a byla vlastně první vojenským a sanitárním psem.
Velkou oblibu si kolie také získala u královny Alžběty I.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

bezva

(sam, 2. 8. 2008 8:34)

mam 1 štene klie jmenuje se Joko